Kocka

Reggel arra ébredtem, hogy gyermekkorom társasjátékai egyikének dobókockája lebegett a szemem előtt. Nem amelyiken számok vannak, hanem amelyiken színek. A játékra nem emlékszem, csak a 6 oldalú kocka víziója érintett meg, a hat színnel.

„Az igazság olyan, mint ez a kocka.”

Ez a mondat zakatolt az agyamban.

A nagy felismerések őrült ereje lüktetett az agyamban, miközben csendesen feküdtem megigézve a képpel.

Képzelj el egy teret, aminek közepén a kocka lebeg, 6 oldala 6 irányba fordulva. A kocka mozdulatlan, a színek egy irányba néznek. Körötte az egyszerűség kedvéért – aztán később lehet bonyolítani – a hat oldala mentén csoportosulnak emberek. Minden csoport egy színt lát. Ha megkérdezed a kockáról az adott csoportot, meggyőződéssel vallja majd, hogy a kocka olyan színű, amilyet lát belőle. Sárga, kék, piros, zöld, lila, barna.

Mind a hat csoportnak a valósága, és a valóságból leszűrt igazsága a saját színe, amit lát.

Aki a piros csoportban ül, az pirosat lát, neki hiába magyarázná a kék csoportból bárki, hogy nem piros, hanem kék.

Lehet, ez a helyzet a valóságunkkal, és a valóságérzékelésünkből leszűrt eredménnyel, az igazságunkkal? Nézőpont kérdése csupán az igazság, olykor találkozik más ember igazával, de leginkább nem?

Az igazság nem egy létező, változatlan valami? Az egyén a valóságán (ami érvényes) keresztül lát egy kis részletet az igazságból?

Első fokozat: Az egyén a valóságát kiterjeszti az egész igazságra, és a kettőt egynek látja. Minden más alternatíva elfogadhatatlan számára, neki piros, aki nem azt mondja, mehet a p..ba. Gőgös, merev, agresszív, érvelő, bizonygató, rugalmatlan, merev személyiség. Kocsmákban, kávézókban, munkahelyeken, családi vacsorákon, politikai színtéren, gazdasági területeken hatalmasok, erősek, félelmetesek.

Második fokozat: Az egyén meg van győződve az igazáról (valóságáról), teljesen azonosul vele, de nem arrogáns, és bizonygató, hanem lekezelő, cinikus, és nem vitatkozik, ő tudja hogy piros, és kész.

Harmadik fokozat: Az egyén látja, tanulta, és terjeszti az igét, hogy a kocka piros. Igazi próféta, előadásokat tart, csopiprogikat, nagyszínpad, elvonulások, iskola, oktatás, marketing, program, rendszer, és még sok minden ami a célt szolgálja, hogy minél több ember ismerje az igazságot. A valósága az igazság piros oldaláról szilárd és megdönthetetlen, mindezt látványos keretek közt, érzelmileg kiegyensúlyozottan, szeretettel, kedvesen, meggyőzően adja elő akár egy embernek, akár egy népnek, akár bolygónyi embernek.

Negyedik fokozat: Az egyén látja, hogy kék a kocka, neki van igaza, de már a bizonytalanság csírája elültetődik benne, és furán néz a pirosat dühösen bizonygató 1-es, a lekezelően pöffeszkedő 2-es, és prófétikus szónoklattal hitet terjesztő hármas emberke felé. Vajon miért látják ők pirosnak, amikor kék? – vetődik fel benne a kérdés. Csendes, bizonytalan, töprengő alkat, a kék dominál, de más szemüvegén keresztül felsejlik valami más szín is.

Ötödik fokozat: Az egyénben káosz van, mert ő sárgának látja a kockát, ám lépten nyomon olyan emberek jönnek vele szembe, akik pirosnak, kéknek, lilának, zöldnek, sárgának, barnának. Mi van? Akkor most mi az igazság? Küszködések árán felismeri, hogy egy irányból néz (nyilván szimbolikus a példa), így csak a sárgát látja. Aztán jön egy felismerés: Lehet, ennek az igazságnak van másik oldala is? Balra kilép, és feltárul a sárga mellett a zöld. Hoppá! Jobbra kilép és ott a piros! AKUTYAMINDENIT! Hátralép és meglátja a kéket. Előre lép ott a lila. Ez már öt, és ő eddig csak a sárgát látta! Ettől még nagyobb a káosz!

Hatodik fokozat: Elcsendesedés. A minap körbeért az egyén, eltűnt az egy szín illúziója. Mind a 6 színt látta. Az igazságnak kiderült, több arca is van, kár hadakozni, kár cinikusnak lenni, kár igét hinteni, szétesni és káoszban lenni, ezek hiábavaló időtöltések. Az igazság rugalmasan változó, képlékeny dolog, ami pillanatról, pillanatra mutat mást önmagából a megfigyelő valóságától függően. Egyszerre mindenkinek igaza van, bármelyik színt is látja.

Az igazság magában foglalja az összes valóságot.

Hetedik fokozat: Töprengés, kérdések. Lehet, nem is csak hatoldalú az a kocka hat színnel? Lehet, nem csak 3 dimenziós példával kellene számolni? Lehet, nincs is kocka, nincs is igazság egyáltalán, csak az emberi elme hozta létre, mert valamibe kapaszkodni akar a létezése értelmének igazolására? Lehet az ember igazság keresése és hajszolása csak egy hóbort, amivel elfoglalja magát a lény, ha már itt kell élnie emberformán ezen a bolygón?

Nyolcadik fokozat: ?

Kilencedik …

Sebestyén Zoltán